Vagyonvédelmi vállalkozások felelősségbiztosítása értelmében biztosított a vagyonvédelmi tevékenységet rendőrhatósági engedély birtokában, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara tagjaként folytató egyéni vállalkozó és társas vállalkozás.

Biztosított tevékenység
Vagyonvédelmi vállalkozások felelősségbiztosítása keretében biztosított tevékenység: létesítmény, telephely élőerős helyszíni őrzése.
A kockázatviselés tárgya
A biztosító vállalja, hogy a biztosított helyett megtéríti a biztosított által vállalkozói (üzleti) szerződés alapján végzett, a szerződésben meghatározott őrző, védő és pénzszállítási szolgáltatás (ok) teljesítése során, illetve következtében a szerződő partnerének okozott azon károkat, amelyekért a biztosított a magyar polgári jog szabályai szerint kártérítési felelősséggel tartozik. A biztosítás kiterjed az objektumvédelemre, a távfelügyeletre, a rendezvényfelügyeletre, a pénzfeldolgozásra, a vagyonvédelmi rendszerek tervezésre, telepítésére és karbantartására, valamint a magánnyomozásra.
Kiterjed a biztosítási védelem:
A biztosított alvállalkozói által okozott károkból eredő, biztosítottat terhelő kártérítési kötelezettségekre, amennyiben a biztosított az alvállalkozót jogosan vette igénybe, és vele az alvállalkozói közreműködésre írásban szerződést kötött.
Személy- és vagyonvédelmi tevékenység:
a) ingatlan, illetve ingóság őrzése,
b) rendezvény biztosítása,
c) szállítmány kísérése, pénz és érték szállítása,
d) természetes személyek életének és testi épségének védelme,
e) a vagyonvédelmi biztonságtechnikai, mechanikai vagyonvédelmi rendszerek tervezése, telepítése, szerelése, üzemeltetése, felügyelete, javítása és karbantartása (ide tartoznak
– az elektronikus gépjárművédelem,
– a rögzítés nélküli, megfigyelési céllal üzemeltetett vagy – törvény felhatalmazása alapján – a hang- vagy képrögzítést is lehetővé tevő elektronikus megfigyelőrendszer (térfigyelés) és
– a beléptető rendszer és a betörésjelző rendszer létesítésének, karbantartásának, valamint a térfigyeléshez és a távfelügyelethez kapcsolódó reagáló szolgálat működtetésének körében végzett ilyen tevékenységek is),
f) az a)–d) pontokban foglalt tevékenységek szervezése és irányítása
A biztosítási fedezet az alábbi károkra terjed ki:
– az őrzött tárgyak (ingóságok) betöréses lopással vagy rablással megvalósított eltulajdonítása
– a biztosított által az őrzési tevékenység ellátásához szükséges lőfegyver, lőszer, gáz- és riasztófegyver (a továbbiakban fegyver), valamint vegyi eszköz, gumibot, őrkutya tartásából és használatából eredő károk;
– a vagyonvédelmi tevékenység ellátása során az őrzött telephelyen, illetve létesítményben, ezek műszaki berendezéseiben, felszerelési tárgyaiban, az őrzött vagyontárgyakban okozott rongálási, sérülési, megsemmisülési károk.
Nem fedezi a biztosítás a kárt, ha a fegyverviselő az őrzési tevékenység megkezdésekor nem rendelkezik a szükséges hatósági engedéllyel, illetve a fegyvert a megbízónak kifejezetten a fegyverhasználatra feljogosító írásbeli engedélye nélkül használja.
Létesítmény és telephely őrzése esetén:
A biztosítási védelem csak azon károkból eredő kártérítési kötelezettségekre terjed ki, mely károkat a biztosított a kockázatelbíráló adatlapon feltüntetett létesítmény (ek) és telephely (ek) őrzése során okozott. A szerződő (biztosított) köteles a biztosítás hatálya alatt vagyonvédelmi szolgáltatás nyújtására megkötött szerződéseket, illetve őrzésre vállalt új telephelyeket (létesítményeket) legkésőbb a szerződés megkötését követő 8 napon belül a biztosítónak bejelenteni. Amennyiben a biztosító a bejelentést követő 15 napon belül nem tesz elutasító nyilatkozatot, a biztosítási fedezet az így utólag bejelentett megbízásokra is kiterjed. A biztosító szolgáltatásának feltétele a biztosított által a vagyonvédelmi tevékenységre kötött szerződés írásba foglalása, az őrnapló vezetése és őrutasítás készítése.
1. Példa: Egy őrző-védő kft. feladata hogy egy területet óránként körbejárjon. Az őr elaludt és két óra elteltével járta újra körbe a területet, ahol addigra az egyik épületbe betörtek. Ebben az esetben a Kft-nek meg kell térítenie a betörésből eredő kárt, kivéve, ha rendelkezik Vagyonvédelmi vállalkozások felelősségbiztosításával.
2. Példa: Egy őrző-védő kft. által őrzött építési területre az őr hibájából betörnek és eltulajdonítanak több értékes kisgépet. Ebben az esetben is a Kft-nek kell megtérítenie a kárt, kivéve, ha rendelkezik Vagyonvédelmi vállalkozások felelősségbiztosításával.