Napjaink gazdasági változásai magukkal hozták a magánvállalkozások és a különböző gazdasági társaságok számának nagyarányú gyarapodását. Ugyanakkor a társadalombiztosítási és a különböző adótörvények évente módosulnak. A legteljesebb felkészültség és naprakészség esetén is előfordulhatnak olyan hibák, melyekért Ön vagyoni felelősséggel tartozik.

Mikor segít a Könyvvizsgálók, adótanácsadók, könyvelők felelősségbiztosítása?
Előfordulhat, hogy a számlák számítógépes rögzítésekor a könyvelő elüt két számot. Az ebből eredő anyagi kárt a könyvelőnek kell megtérítenie, kivéve, ha rendelkezik Könyvvizsgálók, adótanácsadók, könyvelők felelősségbiztosításával. De ugyanígy követhet el tévedést egy adótanácsadó is, ha hibás adóbevallást ellenjegyez. Az ebből eredő kárt az adótanácsadónak kell megtérítenie, kivéve, ha rendelkezik Könyvvizsgálók, adótanácsadók, könyvelők felelősségbiztosításával.
A könyvelők szakmai felelősségbiztosítása:
Azon kárigényeket térítheti, melyeket harmadik személy (ügyfél) támaszt a biztosítottal szemben a biztosítási időszak hatálya alatt és be is jelentenek a biztosítónak. Így a biztosítási fedezet kiterjed a hatóságok által ügyfelekre kivetett és igazolhatóan szakmai tevékenységgel kapcsolatos hibára visszavezethető bírságok megtérítésére, tulajdonosi kártérítési igények fedezetére és minden olyan eseményre ahol a szakmai hiba következtében az ügyfelet kár érhette.
A biztosítási összeg felső határát a legmagasabb iskolai végzettséget igazoló dokumentum alapján állapíthatják meg. Természetesen az ügyfél ettől kevesebbet választhat, pl. a könyvvizsgáló köthet 1 millió forintos fedezetre is biztosítást. A biztosítás akkor köthető meg, ha a biztosított megfelel a következő követelményeknek:
Magánszemély esetén rendelkezik az alábbi képesítések valamelyikével:
– okleveles könyvvizsgálói képesítés,
– adószakértői engedély,
– adótanácsadói képesítés,
– legalább mérlegképes könyvelői képesítés (cég esetén a vezető vagy az aláírásra jogosult személy rendelkezik könyvvizsgálói, adószakértői, adó-tanácsadói vagy mérlegképes könyvelői képesítéssel).
Mérlegképes könyvelői képesítés esetén (mind magánszemély, mind cég esetében) előírás:
– szakirányú felsőfokú intézményben (főiskola, egyetem) szerzett diploma, vagy
– legalább 4 éves mérlegképes könyvelői képesítés.
Az ajánlat mellé minden esetben csatolni kell a legmagasabb végzettséget igazoló okmány (bizonyítvány, oklevél) másolatát.
A fedezet sajátosságai:
Az alapfedezet kiterjedhet a jogi védelem költségeire is (pl. bíróságon való megjelenés), még abban az esetben is, ha az adott kereset megalapozatlan, esetlegesen hamis. Térítheti a rágalmazással és becsületsértéssel kapcsolatban felmerülő károkat. Továbbá lehetőség van pótdíj ellenében kiterjesztett kárbejelentési időszak igénylésére, mely a szerződés megszűnését követően egy meghatározott időszak (1, 2 illetve 5 év) alatt is helytáll. A biztosítási fedezet alapesetben Magyarország területére vonatkozik, de igény esetén a biztosítás az EU, illetve az egész világ, (pótdíjazással USA/Kanadára is) területére is kiterjedhet.
Biztosítási esemény akkor következik be, ha a biztosítottal, alkalmazottjával vagy a fedezetbe ont alvállalkozójával szemben megbízó kárigénnyel lép fel.
Kizárásra kerülnek a fedezetből – a teljesség igénye nélkül – az alábbiak:
- A szerződés megkötésekor már ismertté vált és korábbi biztosítással fedezett káresemények kizárása
- Befektetési tanácsokból eredő károk kizárása
- Bűncselekmény minősített tényállás okán felmerült kárigény
- Óvadék, kötbér, bírság, adók
- Fizetésképtelenség
- Hozamgarancia
- Költségkalkuláció
- Szabadalmak, üzleti titkok megsértéséből eredő károk
Mire figyeljen?
- A felelősségbiztosítási kockázat rendszerint a biztosítási szerződés fennállása alatt nyújt fedezetet. Ha biztosítót vált, vagy megszünteti tevékenységét, érdemes a biztosítási időszak alatt bekövetkezett, de ebben az időszakban ismertté nem vált károkra is fedezet-kiterjesztést vásárolni. A kiterjesztett fedezet, csak külön igény alapján, pótdíj ellenében válik érvényessé. A kiterjesztett bejelentési időszak pótdíját jellemzően csak az utolsó biztosítási évben szükséges megfizetni.
- A felelősségbiztosítás alapesetben harmadik személynek okozott károkra terjed ki, így pl. egy termelővállalat nem tudja a főállású könyvelő szakmai tevékenységét biztosítani.
- Mulasztási bírságra vonatkozó kiegészítő fedezetre csak akkor van szükség, ha a könyvelő közvetlenül az ügyfél nevében jár el bevallások beküldésekor, hiszen ebben az esetben a mulasztási bírságot a könyvelőre hárítja a hatóság. Az ügyfelekre kirótt és a könyvelőirodásra továbbhárított mulasztási bírságra, ellenben az alapfedezet is kiterjed.
- Retroaktív, visszamenő hatályú fedezet vásárlására is nyílik lehetőség. Ennek maximális ideje 12 hónap lehet. Minden olyan könyvelőiroda esetében érdemes megfontolni a fedezet megvásárlását, aki tevékenységét már korábban megkezdte és nem rendelkezett felelősségbiztosítással (kiterjesztett bejelentési időszakkal)!