Miért is érdemes szakmai felelősségbiztosítást kötni? Sokan csak pénzkidobásnak tartják, persze csupán csak addig, amíg jön egy váratlan fordulat és nem kerülnek hirtelen olyan helyzetbe egy műhiba miatt, hogy akár a jövőjük is bizonytalanná válhat. Vannak olyan foglalkozások, melyeknél ez fokozottan előfordulhat, hiszen végtelen pontosságot és precizitást követel a gyakorlásuk. Ilyen többek között az építészek, tervezők, épületgépészek munkája is és az ő védelmükre alkották meg a szakemberek az építészeti és műszaki tervezés felelősségbiztosítást. Nagyon sok a műszaki szabály, érvényben lévő rendelet és jogszabály, amelynek napról napra meg kell felelniük. Ha véletlenül nem naprakészek az aktuális rendelkezésekből, már azzal nagy kárt okozhatnak ügyfeleiknek. Nézzük pár lépésben miről is szól az építészeti és műszaki tervezés felelősségbiztosítás és hogyan tudjuk megkötni:
- Először is gondoljuk át, mire is szeretnénk szerződni, milyen kockázatokra lehet szükségünk és tájékozódjunk a feltételekről. Szánjuk rá az időt, hogy biztosítási szakemberrel részletesen átbeszéljük a konkrétumokat.
- Fontos eldöntenünk, hogy milyen típusú építészeti és műszaki tervezés felelősségbiztosítást szeretnénk, mert két variáció közül is választhatunk. Lehet éves keretszerződést kötni, ebben az esetben az összes általunk tervezett munka le van fedve, de kérhetjük, hogy csak egy adott projektre vonatkozzon a biztosításunk. Utóbbi esetben ajánlatos kiterjeszteni az időbeni hatályt, hiszen sokszor csak az építés befejezése után derül fény egy-egy tervezési hibára. Át kell gondolnunk azt is, hogy fogunk-e alvállalkozót foglalkoztatni, amennyiben igen, szeretnénk-e rá is kiterjeszteni az építészeti és műszaki tervezés felelősségbiztosításunkat. Ugyanis erre is van lehetőségünk. Amennyiben művezetést is folytatunk, erre is kiterjedhet a fedezet, ha külön kérjük és a saját terveink alapján végezzük ezt a feladatot.
- Nagyon fontos még, hogy milyen önrészt vállalunk és milyen éves limit szerepeljen a szerződésben. Ha úgy látjuk menet közben, hogy kevésnek bizonyul, azonnal módosítsuk a szerződésünket.
- A részletek átbeszélése után árajánlatot fogunk kapni, melyet szintén tanulmányozzunk át alaposan. Jó tanács: ha elfogadjuk, a megkötéshez szükség lesz a végzettségünket igazoló dokumentációkra, engedélyekre, készítsük elő őket. A biztosító kérni fogja nettó bevételünket is, ne vegyük zokon, szükségük van rá a díjkalkulációhoz.
- Ha minden részletet tisztáztunk, már csak a papírmunka van hátra és ezzel megtettünk mindent, hogy nyugodt körülmények között végezhessük szeretett hivatásunkat, eleget téve ügyfeleink minden kívánságának. Hiszen egy szakember akkor sikeres igazán, ha ügyfelei elégedetten távoznak és tudják, hogy bátran ajánlhatják őt ismerőseiknek, barátaiknak.
Reméljük, sikerült az építészetben, tervezésben dolgozóknak kedvet csinálni ahhoz, hogy felkeressenek egy biztosítási szakembert és az építészeti és műszaki tervezés felelősségbiztosítás megkötésével megvédjék magukat a váratlanul bekövetkező problémáktól, melyeket egy esetleges tervezési hiba okozhat.