Napjainkban egyre inkább találkozunk a szakmai felelősségbiztosítás fogalmával, hiszen jó pár olyan szakma létezik, amelyiket csak abban az esetben gyakorolhatjuk, ha megfelelő szakmai felelősségbiztosítással rendelkezünk. Ilyen például: a könyvelői és adótanácsadói felelősségbiztosítás, az orvosi felelősségbiztosítás, a tervezői felelősségbiztosítás, stb. Ezen szakmáknál jogszabály teszi kötelezővé a megfelelő szakmai felelősségbiztosítást. Ennek hiányában nem lehet gyakorolni a tevékenységet. Persze léteznek egyéb hivatásokra is felelősségbiztosítások, melyeket szabadon választhatunk és e tevékenységek száma folyamatosan nő, az igényeknek megfelelően. Sajnos bármely tevékenység gyakorlásánál előfordulhat olyan szakmai tévedés, amely súlyos anyagi kártérítést vonhat maga után. Adott esetben akár az egész vállalkozás vagy cég jövőjét is tönkreteheti egy ilyen eset. Viszont aggodalomra semmi ok és nyugodtan dolgozhatunk, ha rendelkezünk a megfelelő szakmai felelősségbiztosítással. A megfelelőn van a hangsúly és ennek kiválasztásában nyújtunk most egy kis segítséget:

- Ne ragadjunk le az első ajánlatnál: jelenleg több biztosító is kínál a piacon szakmai felelősségbiztosításokat. Érdemes alkuszcéghez fordulni, akik megfelelő tapasztalattal segítenek kiválasztani a nekünk leginkább megfelelő társaságot.
- Ne kössünk szerződést a biztosítási feltételek alapos áttanulmányozása nélkül. Hiszen tudjuk, a lényeg mindig az apróbetűs részben található.
- Ne feledkezzünk meg a kizárások tisztázásáról sem. Mindig kérdezzünk rá, mire NEM vonatkozik a szerződés a szakmánk gyakorlásával kapcsolatban. Nehogy abba a hibába essünk, hogy nem vagyunk tisztában azzal, mire is kötöttünk biztosítási szerződést.
- Ne csak alapbiztosításban gondolkodjunk, kérdezzünk rá, milyen kiegészítők állnak rendelkezésünkre. Ha már szakmai felelősséggel fogunk rendelkezni, fedjük le a teljes kockázati kört a tevékenységünkkel kapcsolatban.
- Ne spóroljunk az önrészen.
- Ne csak az éves díjjal törődjünk, fontos a szolgáltatás mértéke is. Sokan csak azért kötik meg a szakmai felelősségbiztosítást, mert kötelező és nem a szolgáltatás miatt.
- Ne felejtsük el tisztázni, hogy egy évben hány káresemény bekövetkezésekor áll helyt a biztosító helyettünk. Mindig van limit, jobb ezt előre tisztázni.
Remélem ezzel a pár jó tanáccsal sikerült segítenünk eligazodni a biztosítási szerződéskötéssel kapcsolatos információk útvesztőjében. Abban az esetben, ha megtaláltuk a számunkra megfelelő társaságot és megkötjük a szakmai felelősségbiztosításunkat, nyugodtan koncentrálhatunk szeretett hivatásunkra és nem kell aggódnunk a jövőt illetően egy esetleges káresemény bekövetkeztekor. Kellő körültekintéssel megalapozhatjuk szakmai fejlődésünket és vállalkozásunk jövőjét, nyugodtan dolgozhatunk és koncentrálhatunk ügyfeleink teljes körű kiszolgálására. Az elégedett ügyfél pedig minket fog ajánlani, ha érzi, hogy bármilyen szituációban helyt tudunk állni még akkor is, ha valamilyen probléma adódik. Hiszen a legfontosabb a bizalom, ami mai világunkban egyre inkább felértékelődik.